TÜRKİYE 4’ÜNCÜSÜ İLİMİZDEN Kur’an Okuma Yarışması’nda büyük gurur « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

EĞİTİM, GÜNDEM">
SON DAKİKA

TÜRKİYE 4’ÜNCÜSÜ İLİMİZDEN Kur’an Okuma Yarışması’nda büyük gurur

Bu haber 03 Haziran 2022 - 19:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimimi Genel Müdürlüğü tarafından Anadolu İmam Hatip Liseleri arasında düzenlenen Genç Sada Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nda ilimizden programa katılan Taha Kanbolat Türkiye dördüncüsü oldu.

Şeyh Şabanı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Taha Kanbolat, 10 bölge birincisinin katıldığı ve finalin Ağrı’da yapıldığı yarışmada, Türkiye dördüncüsü olarak bir başarıya imza attı.

Şeyh Şabanı Veli İmam Hatip Okulu Müdürü Mehmet Doğan okul sayfasında yaptığı bilgilendirmede, okullarının 2017 yılında kurulan çiçeği burnunda olan bir eğitim kurumu olduğundan bahsederek; “Okul olarak öğretmen arkadaşlarımızla yaptığımız istişareler üzerine 3 ana başlık üzerinde hedeflerimizi, çalışmalarımızı yaptık ve planladık. Bunlardan bir tanesi akademik çalışmalar. Hedeflerimizi ve planlarımızı Bakanlığımızın kriterlerine göre belirlemekteyiz. Bu yolun sonu üniversite sınavına, KPSS ve askerlik, polislik gibi sınavlara gidiyor. Okulumuz her yıl 30 civarında öğrenciyi 4 yıllık örgün öğretime göndermenin mutluluğunu yaşıyor. Hamdolsun bireysel bazda her yıl ilk 20 binlerde öğrencimiz çıkıyor. En son zirvemizi geçen sene YKS sınavında yakalamış olduk. İlk 4 binde 3 öğrencimiz yer aldı, bundan da bahtiyar olduk. Tabii bir yere çıkmak kolay ama orada kalmak zor. Bunun da bilinciyiz ve çalışmalarımızı daha çok arttırmak gayreti içerisindeyiz” dedi.

“ART ARDA TÜRKİYE 4’ÜNCÜSÜ OLMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ”

Doğan, mesleki çalışmalara önem verdiklerini ve bu alanda da yoğunlaştıklarını ifade ederek; “Malum imam hatip lisesi hem mesleki hem de akademik bir lisedir. Beklenti, toplumun manevi önderlerini yetiştirecek bir öğretim kurumu olmasıdır. Kanunlar kurallar çerçevesinde Din Öğretim Genel Müdürlüğü’nün Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaya koyduğu vizyon ve misyon çerçevesinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Okul olarak da hedeflerimizi belirledik. Ciddi başarılarımız var. Buradan mezun olan öğrencimizin en azından en alt seviyede yaratanı bilen, kendini bilen, insanı insan olduğu için hürmet eden bir şahıs olarak yetişmesi hedefindeyiz. Biz önce ahlak diyoruz. Bunu öğrencilere aktarmaya gayret ediyoruz. Bununla birlikte mesleki dersler de çok önemli yer tutuyor. Bizim okulumuzda normal bir Anadolu lisesinde görülen bütün dersler görülüyor. Buna ilave olarak meslek derslerini görüyoruz. Yüzde 75 Anadolu Lisesi müfredatı olduğu gibi var, bunun üzerine de imam hatip lisesinin kendi dersleri var. Dolayısıyla bizim öğrencilerimiz normal liseye kıyasla yüzde 25 daha avantajlı.  Mesleki çalışmalar denilince bir defa okuldaki meslek derslerinin gerekli önemin verilmesi ciddi bir iş. Buralardan taviz verilmemesi gerekir. Bununla bağlantılı olarak da her gün bir arkadaşımız derslerle de yetinmeyip kendi zamanını öğrencilere ayırıyor. Kur’an-ı Kerim, Arapça, hadis, dini musiki ve siyer dersleri veriliyor ve bu herkese açık, veliler de gelebilir. Mesleki yarışmaları her sene Din Öğretimi Genel Müdürlüğü yapıyor. Bunlardan bir tanesi Genç Sada Kur’an-ı Kerim Güzel Okuma Yarışması, Genç Hatipler Hutbe Okuma Yarışması, Güzel Ezan Okuma Yarışması gibi yarışmalar var. Açıldığımız yıldan bu yana her yıl iki dalda Kastamonu birincisi olduk. Yeri geldi üç dalda Kastamonu’yu temsil ettik. Bu yıl ise öğrencilerimiz Kur’an-ı Kerim ve hutbe okuma yarışmalarında Kastamonu birincisi oldular. Ezan okuma ve hafızlık yarışmalarında ise il ikincisi oldular. Hutbe Okuma Yarışması’nda Ankara’da yapılan bölge birinciliğinde öğrencimiz Recep Sertkaya bölge üçüncüsü oldu. Çorum’da yapılan bölge birinciliği yarışmasında da 11’nci sınıf öğrencimiz Taha Kanbolat bölge birincisi oldu. Ankara’nın da içinde yer almış olduğu 10 il bölgede yer alıyor. Geçen sene de Ali Kızılkaya Ankara’yı geride bırakarak Türkiye finallerine gitmişti ve dördüncü olmuştu. İki senedir art arda Türkiye 4’üncüsü olmanın gururunu yaşıyoruz. Bir alandaki bir defadaki başarıya belki tesadüf denilebilir ama okulumuzun başarısı tesadüf olmadığı bir kere daha ortaya çıkmış oldu. Öğrencimize, velimize, danışman hocalarımızdan olan İlhan ve Orhan hocamıza ayrıca teşekkür ediyoruz. Eğitim bir süreç her kimin emeği varsa bu öğrenciler üzerinde hepsinden Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.

“İKİ HAFTADA BİR SEMİNER, KONFERANS DÜZENLİYORUZ”

Halka yönelik her yıl programlar düzenlendiklerini belirten Doğan; “Okul içinde ’40 Hadis Ezberleme Çalışması’ yapıp final programını da Halk Eğitim veya başka bir salonda yapıyoruz.  1 Haziran’da da şiir dinletisi programı yapacağız, Halk Eğitim Salonu’nda. Topluma yönelik olarak da ‘Bu okul var ama ne yapıyor?’ cümlesini kimseye dedirtmemeyi şiar edinerek faaliyetlerimizi paylaşıyoruz. Sosyal ve kültürel faaliyetlerimizi, devletimizin ve hayırseverlerimizin yardımlarıyla yaptırdığımız konferans salonunda gerçekleştiriyoruz. Neredeyse iki haftada bir seminer, konferans düzenliyoruz. Üniversitedeki hocaları, mühendisleri, psikologları buraya çağırarak öğrenciler için verim sağlıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“SPORA AĞIRLIK VERİYORUZ”

Doğan, açıklamasının sonunda ise imam hatip lisesi ve sporun yan yana çok yakıştığını dile getirerek; “Okulumuza gelen öğrencilerin ilgilerine, yeteneklerine dayalı olarak onları spora da yönlendirme arzusundayız.  Okulumuzdaki spor takımı sayısı 11, bunun yanında ferdi sporlar onun yanına eklenince sayı daha da artıyor. Hamza Eren Göksu Wushu Türkiye Şampiyonu. Bizim öğrencimiz ve biz bundan mutlu oluyoruz. Bir spor kulübünün antrenörü emek verip çaba sarf ediyorlar ama neticede bizim öğrencimiz. Okulumuzdaki 11 takımın 6’sı il düzeyinde de ilk 3’te yer almaktadır. Güreş serbest, güreş grekoromen, atletizm ve boksta il birincisiyiz. Öğrencilerimiz enerjilerini buraya yöneltip başkasına veya duvara yumruk atmaya değil de enerjisini sporda harcayıp belirli bir disiplin içeresinde çalışmayı, birlikte hareket etmeyi, saygı ve sevgiyi öğrensin diye çabamız. Bu çerçevede spora ağırlık veriyoruz. Sanat boyutu olarak da lisemizde bağlama ve ney kursumuz var. Haftada iki gün öğrencimiz ders görüyor. İmam Hatip her alanda faaliyet gösteriyor sadece camide değil, sahnede, stadyumda, spor salonunda ve her yerde. İmam hatipli hayatın tamamını bir bütün olarak görüp onun arasına duvarlar ören kişi değil, hepsini kucaklayandır. Pandemi döneminde öğrenciler okunmadan uzaklaştı ve davranış bozuklukları oluştu. Bu yaptığımız faaliyetler ile birlikte öğrencilerimizin tekrardan okula adapte olması konusunda büyük önem arz ediyor. Spora bu kadar önem veren okulumuzun bir spor kompleksine ihtiyaç var. Bu alan içeresinde sadece bizim okulumuz değil 3 adet okul var. Dolayısıyla bir spor salonuyla birlikte bu çalışmalarımız daha nitelikli hale gelecektir. Gerekli yerlere başvurumuzu yaptık ve çözüm bekliyoruz” dedi.

“ONLARIN HAYATLARINA DOKUNMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Taha Kanbolat’ın yarışmaya hazırlanmasına yardımcı olan ve İHL Meslek Dersleri Öğretmeni Orhan Çamlıca da yaptığı bilgilendirme notunda; “Okul hayatında öğrendiklerimizi öğrencilerimize aktarabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. 5 yıllık bir liseyiz ama bunun 2 yılı pandemiyle geçti. Bize kalan 3 yıllık süreçte de mesleki anlamda iki tane Kur’an-ı Kerim Okuma Yarışması’nda Türkiye finali gördük. Öğle arası Kur’an-ı Kerim’i düzgün okuyabilme dersleri veriyoruz, okul çıkışlarında ekstra ilgileniyoruz. Ses, nefes, harfleri güzel çıkarabilmeyi çalışıyoruz.  İlhan Şahin hocamla birlikte çocuklara dini musiki, Kur’an talimi, hadis dersi ve Arapça okumalarında bizzat yardımcı olarak onların hayatlarına dokunmaya çalışıyoruz. Camilerde ve dışarılarda da buluşarak bir arkadaş edasıyla onlara yardımcı olmak için çaba içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

E.K.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.