Öğretmen adaylarına özel birey eğitimi « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

EĞİTİM">
SON DAKİKA

Öğretmen adaylarına özel birey eğitimi

Bu haber 16 Aralık 2022 - 19:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından hazırlanan ve TÜBİTAK’ın desteklediği “2237-A İyi Bir Kaynaştırma İyi Bir Uygulayıcı İster: Öğretmen Adaylarına Kaynaştırma Yoluyla Eğitime İlişkin Yeterlik Eğitimi” Projesi başladı.

Proje çerçevesinde farklı illerden Kastamonu’ya gelen 45 öğretmen adayına 3 gün boyunca eğitim verilecek. Öğretmenler alacakları eğitim sayesine, özel gereksinimli bireylerin okulda kaynaşmasını sağlayacak kapasiteye ve özel gereksinimli bireylere karşı farkındalığa sahip olacak.

“ÜÇ GÜN BOYUNCA KAYNAŞTIRMA EĞİTİMİ VERİLECEK”

Projenin açılış programında konuşan Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kaçar, “Projemizin amacı, ileride kaynaştırma ortamlarında çalışacak olan siz öğretmen adaylarımızın kaynaştırma konusunda bilgilendirmek ve bu proje çerçevesinde gerçekleştireceğimiz örnek uygulamalarla da pratikler edinmenizi sağlamaktır. Böylece siz öğretmen adaylarımızın hem kaynaştırmaya yönelik yeterlilikler kazanmanızı hem de edineceğimiz farkındalıkla uygun tutumlar geliştirmenize katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Böylece geleceğin öğretmenleri olan siz öğretmen adaylarımızın kaynaştırmayla ilgili iyi bilgiler edindiğinizde ileride neleri gerçekleştirebileceğinizi ama iyi bilgi edinmeden, kaynaştırma uygulamalarına girmenin de sağlıklı olmayacağı konusunda bilgi sahibi olma yönünde burada bilgiler edineceksiniz. Projemiz, Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Başkanımız Esra Hocamızın yürütücülüğünde gerçekleşen bir projedir. Katılımcılar olarak Gazi Üniversitesi’nden, Ankara Üniversitesi’nden, Eskişehir Osmangazi Üniversitemizden, Aksaray Üniversitesi’nden ve Kastamonu Üniversite ile Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nden katılımcı hocalarımız var. Hocalarımız proje çerçevesinde belirlenmiş etkinliklerin gerçekleştirilmesini de sizlere eğitici olarak verecek, rehberlik edeceklerdir. Esas eğitim alacak olan proje katılımcılarımız farklı üniversitelerden Kastamonu dışından gelen 15 öğretmen adayımız var. Üniversite içinden de 30 civarında öğretmen adayımız bulunmakta” dedi.

“EĞİTİMİNİN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE UYGULANMASI GEREKMEKTEDİR”

Projenin yürütücüsü Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Zehra Esra Ketenoğlu Kayabaşı da bilgilendirmede bulunarak, “Kaynaştırma eğitimi, özel gereksinimli bireylerin akranları ile karşılıklı etkileşim içinde bulunmalarını ve eğitim amaçlarını en üst düzeyde gerçekleştirebilmelerini sağlamak amacıyla çeşitli destek eğitim hizmetleri sunularak tam zamanlı ya da özel eğitim sınıfları aracılığıyla yarı zamanlı olarak verilen eğitim şeklinde ifade edilmektedir. Kaynaştırma eğitimi, özel gereksinimli bireylerin, bilişsel, duygusal, akademik, bedensel ve en önemlisi de sosyal becerilerini geliştirmesinde önemli rol oynamaktadır. Fakat bu katkı ve yararın olabilmesi için kaynaştırma eğitiminin de başarılı bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Araştırmalar incelendiğinde kaynaştırma yoluyla eğitim uygulamalarının uygulayıcısı ve başarıya ulaşmasındaki en önemli paydaş olan öğretmenlerin kaynaştırma yoluyla eğitim uygulamaları konusundaki yeterliliklerinin ve tutumlarının düşük olduğu görülmektedir. Bu çerçevede üç gün boyunca, 30 ders saatini kapsayan iyi bir kaynaştırma, iyi bir uygulayıcı ister. Öğretmen adaylarına projemizle, kaynaştırma eğitiminin ne olduğu, amaçları, neden önemli olduğu, neden kaynaştırma yoluyla eğitimin verilmesi gerektiği, uygun şekilde verildiğinde faydalarının neler olacağı, uygun şekilde verilmediğinde, muhtemel zararlarının neler olabileceği, yetersizlik türlerine göre kaynaştırma eğitimi ve uyarlamalar, kaynaştırma ortamında eğitim alan öğrencilere materyal hazırlama ve bireyselleştirilmiş eğitim programı hazırlama hakkında teorik ve uygulamaya dönük eğitimler verilmesi planlanmıştır” şeklinde konuştu. (iha)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.