Kastamonu turizmi için önemli adım « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

EĞİTİM">
SON DAKİKA

Kastamonu turizmi için önemli adım

Bu haber 03 Ekim 2022 - 7:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından düzenlenen “3rd International Travel & Tourism Dynamics” (3’üncü Uluslararası Seyahat ve Turizm Dinamikleri) kongre yüz yüze ve çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Görevlisi Hikmet Haberal’ın sunumları kongreye damga vurdu.

“Yarınlar İçin Turizmi Yeniden Yapılandırma” teması üzerinden gerçekleştirilen kongrede Kovid-19 salgınının turizm üzerinde yarattığı etkisi üzerinde duruldu. Kongrenin açılışında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Tekin ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İrfan Yazıcıoğlu açılış konuşmalarını gerçekleştirdi.

TURİZM GELİRLERİNİN ARTIRILMASI İÇİN YAPILAN ÇALIŞMALAR ANLATILDI

Bakan Yardımcısı Alpaslan konuşmasında, Bakanlık olarak turizm sektörünün pandemi sonrasında hızlı bir şekilde gelişmesine yönelik yapılan çalışmalardan bahsederek, Bakanlık olarak turizm gelirlerinin artırılması için yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Turizmin gelişmesine yönelik olarak yapılan ulusal ve uluslararası organizasyonların önemine değinen Alpaslan, bu hususta yapılacak faaliyetlerde Bakanlık olarak tüm üniversitelere destek sağlayacaklarını ifade etmiştir.

Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Tekin ise turizm paydaşlarının, turizmin gelişimi için bir araya gelmesinin ve fikir alışverişinde bulunmasının sektör açısından gerekliliğini vurgulayarak üniversite olarak uluslararası tüm faaliyetlere destek vereceklerini ifade etti.

“KASTAMONU’MUZUN TURİZME KAZANDIRMAK HEDEFİMİZ OLMUŞTUR”

Kongrede “Turizm Ürünü Olarak Festival ve Şenliklerin Önemi Kastamonu Örneği”, “Somut Olmayan Kültürel Miraslarımızın Sürdürülmesinde Geleneksel Kış Sporlarının Önemi; Kastamonu Ağlı Kızak (Kayık) Yarışları Örneği” ve “Kastamonu Macera Turizmi Potansiyeli” başlıklı bildirileri sunan Hikmet Haberal; “Şahsim olarak Kastamonu Üniversitesi’ne 9 Ağustos 2021 tarihinde atandım. Derslerim haricinde Rektörlüğümüzün ve Dekanlığımızın destekleriyle; Geldiğim günden itibaren sahaya inerek Kastamonu’muzun tüm ilçelerini adım adım dolaşarak tarihi, tabii, kültürel değerlerini araştırarak, bunları envanter oluşturup turizm ürünü haline getirerek, ülke turizmine kazandırmak aslı hedefimiz olmuştur. Öğrencilerimizi teorik derslerden sonra sahaya alanlara götürerek hem uygulamalı ders hem de ders amaçlı geziler yaparak kalıcı bilgiler vermeye çalışıyoruz” dedi.

“GELENEKSEL KIŞ SPORLARI TAKVİMİNE ALMAK İÇİN MÜCADELE VERECEĞİZ”

Çok kısa sürede araştırmalar gerçekleştirdiklerini vurgulayan Haberal; “Fakülte Dekanlığımız olarak kısa sürede çok sayıda etkinlikler, araştırmalar gerçekleştirdik. Bizzat saha çalışmalarımız neticesinde elde ettiğimiz verilerle yola çıkarak 2 adet festivali Kastamonu festival takvimine ekledik. Bunlardan 2022 yılında Araç Yayla Kış Festivali ve Tosya Doğa Sporları Festivali olarak kayıtlara geçmiştir. Diğer bir etkinlik olarak yapılan ve 6 yıldır yapılamayan Ağlı Kızak yarışlarını Ağlı Belediyesi ile beraber paydaş olarak Şubat 2022’de gerçekleştirdik. Bu 2 festivalimizi turizm ürünü olarak ülke turizmine kazandırdık. Somut olmayan kültür miraslarımızdan olan Ağlı kızak yarışlarını ise geleneksel kış sporları takvimine almak için mücadele vereceğiz. Bundan sonrada sürdürülebilirliğini sağlamaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.

“BATI KARADENİZ’İ İÇEREN ÇALIŞMALARDA YAPIYORUZ”

Turizm için önemli bir adımın atıldığını söyleyen Haberal; “Kastamonu Üniversitesi Ormancılık ve Tabiat Turizmi İhtisaslaşma Üniversitesi olması vesilesiyle Kastamonu’da macera turizmi rotalama çalışmalarımızı da başlattık bitirmek üzereyiz. Sunumlarımızı başarıyla gerçekleştirdik. Katılımcılar tarafından ilgiyle ve takdirle karşılandı. Kastamonu’yu yurt dışından gelen hocalar ve ülke içerisinden gelen 200’ün üstündeki akademisyenlere anlattık. Oturum başkanlarından bir hocamız şöyle söyledi ‘Adeta bizi Kastamonu’yu gezdirdin bizi götürmen şart oldu’ diyerek memnuniyetlerini dile getirdiler. Bu kongre Kastamonu ve Batı Karadeniz Bölge Turizmi için önemli bir adım oldu. Çünkü biz sadece Kastamonu’yu değil Batı Karadeniz’i içeren çalışmalarda yapıyoruz. Bunlardan biride Batı Karadeniz Tabiat Turizmi Eylem Planı’dır. Biz çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Her zaman dediğim gibi sloganım ‘İşimiz turizm, bölge ve ülke turizmi.’ Biz bunun için mücadele veriyoruz. Tekrardan Rektörümüz Prof. Dr. A. Hamdi Topal beye ve Dekanımız Prof. Dr. Alptekin Sökmen beye teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum” şeklinde bilgi verdi.

Sunumların Türkçe ve İngilizce yapıldığı kongrede, 2020 yılında başlayan ve etkileri devam etmekte olan Kovid-19 pandemisinin turizm üzerinde yarattığı etkilerin akademik olarak incelenerek alınması gereken tedbirlerin tartışıldığı belirtilmiştir. Kongrede 100’e yakın bildiri sunumu, sektör paydaşlarının katılımı, Amerika, İngiltere, Japonya, Portekiz ve Türkiye’den davetli konuşmacıların özel oturumları ve workshopları gerçekleştirildi.  (Haber Servisi)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.