ESKİ BAKAN MURAT BAŞESGİOĞLU; “Lisemize Devlet Övünç Madalyası talep ediyoruz” « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

EĞİTİM, GÜNDEM">
SON DAKİKA

ESKİ BAKAN MURAT BAŞESGİOĞLU; “Lisemize Devlet Övünç Madalyası talep ediyoruz”

Bu haber 17 Mayıs 2022 - 7:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Abdurrahmanpaşa Lisesi mezunu, eski bakan Murat Başesgioğlu, Abdurrahmanpaşa Lisesi’nin 137’nci Yıl Kutlama Etkinlikleri kapsamında konuşma gerçekleştirdi.

Abdurrahmanpaşa Lisesi’ndeki salon programında konuşan Başesgioğlu, Kastamonu’nun ve Abdurrahmanpaşa Lisesi’nin Milli Mücadele’deki önemine dikkat çekerek Devlet Övünç Madalyası beklentisini dile getirdi. Mezun ve mensuplara seslenen Başesgioğlu, Devlet Övünç Madalyası beklentisinin yanı sıra lisenin vakfı ve üniversite hedefini de salonda bulunanlarla paylaştı.

“BÜYÜK BİR ONUR DUYUYORUM”

Başesgioğlu programda; “Ben 1972 yılı mezunu Murat Başesgioğlu. 6 Edebiyat A Sınıfı öğrencisiyim, 491 numaralı, o yıl şampiyon olan futbol takımımızın takım kaptanıyım. Türk Milli Eğitiminin Ulu Çınarı, hepimizin mezunu olmakla övündüğümüz lisemizin 137’nci Kuruluş Yıldönümünde birlikte olmaktan, bu nezih havayı teneffüs etmekten bir mezun olarak gerçekten çok mutluyum. Mezunlarımıza konuşma yapmam istendiğinde gerçekten heyecanlandım. Bu kürsüden size hitap etmekten de büyük bir onur duyuyorum” dedi.

“KUTLAMA HAZIRLIKLARINI OLAĞANÜSTÜ BİR İNANÇLA YAPTILAR”

137’nci kutlama hazırlıklarına değinen Başesgioğlu: “Pandeminin en ağır şartlarında büyük bir inançla kutlama yıldönümünü yapacağız diyen Hazırlık Komitesine yürekten teşekkür ediyorum. Okul yönetimi, değerli çalışma arkadaşları, öğretmenleri, öğrencilerimiz; hakikaten bu sene kutlama hazırlıklarını olağanüstü, sıra dışı bir inançla yaptılar. İkinci teşekkürümüz, geçmiş yıllarda tarihi binamızın bize tekrar iadesi noktasında zamanın Milli Eğitim Bakanı sayın Selçuk’a ve değerli hemşerim Mustafa Safran’a, o gün Bakan Yardımcısı olan şimdiki Milli Eğitim Bakanımıza çok teşekkür ediyorum. Hasretimizi sona erdirdiler sağ olsunlar. Bir diğer teşekkür Kültür Bakanlığı’na. Yıllardır talebimiz olmamıştı, bu yıl bizi kırmadılar ve Kültür Bakanlığı olarak ilk defa etkinliğimiz tanımış oldular ve destekte bulundular onlara çok teşekkür ediyorum. Bütün sponsorlarımıza ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum. Kütüphanemize yaptığı katkılardan dolayı 29 Mayıs Üniversitesi’ne teşekkür ediyorum. Türkiye’nin dört bir tarafından buraya gelen değerli mezunlarımıza teşekkür ediyorum. Sağ olun var olun onur verdiniz. Pandemi sürecinde kaybettiklerimiz oldu. Canımızdan can gitti. Yakınlarımızı, arkadaşlarımızı kaybettik. İnsan birlikte çok güzel anılarının geçtiği insanları kaybetmeyi hüzünle karşılıyor. İki müdürümüz, Birol hocamız ve İsmail hocamız hayatını kaybetti. Allah’tan rahmet diliyorum” şeklinde konuştu.

“BU GÜÇLÜ CAMİANIN GELECEĞE KALICI BİR ŞEYLER BIRAKMASI LAZIM”

Açıklamalarına devam eden Murat Başesgioğlu; “Abdurrahmanpaşa Lisesi büyük bir camia. Bugüne kadar bu kutlu yuva 15 bin civarında mezun vermiş. Yakınlarımızı da katarsak 70-75 bin civarında potansiyeli olan, büyük bir camiayız. Bir camia olmanın gereklerini, bu camiadan doğacak sinerjiyi toplumun çeşitli sektörlerine yansıtamamışız. Okulumuzun gelişimine de geri plan oluşturamamışız. Halbuki bizim gibi tarihi misyona sahip liselerin geri planında hep sivil toplum yapılanması vardır. Güçlü vakıfları, güçlü dernekleri vardır. Bizim sağ olsun mütevazı imkanlarıyla savaşan derneklerimiz var, vakfımız da var ama bunu büyütememişiz, zaman içerisinde üyeleri azalmış, istediğimiz fonksiyonu yerine getirememiş. Bu güçlü camianın geleceğe kalıcı bir şeyler bırakması lazım. Biz 3 aydır arkadaşlarımızla bunu tartışıyoruz ve geldiğimiz nokta şudur ki: Bu camianın geleceğe güçlü bir şekilde kalıcı bir şeyler bırakması lazım. Burada gördüğümüz cıvıl cıvıl çocukların istikbal mücadelesine yardımcı olmamız lazım. Bu okula bir sorumluluğumuz varsa, bu kente sorumluluğumuz varsa…” ifadelerini kullandı.

“TALEBİMİZ, LİSEMİZİN DEVLET ÖVÜNÇ MADALYASI’YLA TALTİF EDİLMESİ”

Abdurrahmanpaşa Lisesi’nin Devlet Övünç Madalyası ile onurlandırılması gerektiğini söyleyen Başesgioğlu: “Bu okul yapılırken, 8 bin altın Kastamonu halkından toparlanmıştır. Yani burası aslında halkın okuludur! Kastamonu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadelesini ilk tanıyan illerden biridir, onun da sebebi müsebbibi burasıdır, bu okul Milli Mücadele’nin karargahıdır. Okulumuzun Milli Mücadeledeki gayretleri, 1’inci Dünya Savaşı’nda gayretleri, cepheye giden büyüklerimizin hatırasının yaşaması için devletimizden talebimiz, lisemizin Devlet Övünç Madalyası’yla taltif edilmesi. Bu olmazsa da başka bir taltifle bu hak ettiği değerin bu okula verilmesini istiyoruz. Benim şahsen girişimlerim var. Türk Dünyası Günleri’nde çok değerli çalışma yapılmış, orada tüm şehitlerimizin künyesi var. Şu andaki yönetmelik gereği kurumlara değil, kişilere veriliyor bunu aşacağız. Bizim gibi liseler de girişim yapıyor ama biz onlardan ilerideyiz” dedi.

“BU CAMİA BU VAKFI YAŞATIR”

Başesgioğlu, Kastamonu Lisesi Eğitim Vakfı’nın yaşatılması gerektiğini söyleyerek; “1995 yılında değerli büyüklerimiz çok güzel düşünerek bir vakıf kurmuşlar. Kastamonu Lisesi Eğitim Vakfı. Çok güzel hizmetler yaptılar, toplantılar yaptılar, öğrencilerimize burs imkanı verdiler. Kurucularımızın bir kısmı vefat etti, ilgi de azaldığı için artık vakfın hukuken yaşaması imkansız olduğu için mahkemeye tasfiyesi için başvurulmuş. Biz o aşamada duydu, bunu belki yaşatabiliriz dedik. Mezunlarımızla paylaşırız, ismi Kastamonu olan vakfın yaşaması gerekir bunu kapattırmayalım derlerse herkes üzerine düşen ilgiyi gösterirse bu camia bu vakfı yaşatır. Bugün iki saati aşan toplantı yaptık. Arkadaşlarımızın vakfın yaşatılması noktasında hemfikirler. Bu konuda Mehmet Esen arkadaşımızı Genel Koordinatör olarak tayin ettik. Vakfı devam ettirsek de ettirmesek de bizim güçlü bir camia olmanın yollarını aramamız lazım. Bunun odağına da öğrencilerimizi koymamız lazım. Yarından itibaren bu çocukların akademik çalışmalarına biz nasıl yardımcı olabiliriz, üniversite eğitimlerinde nasıl yardımcı olabiliriz, çalışma hayatında istihdamda bu çocuklara nasıl yardımcı olabiliriz bunu düşünmemiz lazım. Bunu yapan okullar var. Kendi aramızdaki iletişim ve dayanışmayı güçlendirmemiz lazım. Yaşayan en eski mezunumuzdan şu anda mezun olacak öğrencimize kadar aralığı doldurmamız lazım. Önerim her dönem kendi arasında iletişimini kursun, teknolojinin imkanlarından yararlanalım” şeklinde konuştu.

“BU OKUL SADECE DİPLOMA VERMEDİ”

Murat Başesgioğlu son olarak; “Birçok hedef var. Ama benim en son gönlümden geçen hedef şu: Bu kadar tarihi birikimi olan bir lisenin Türk Milli Eğitimi’ne mezun ettiği değerler dışında kurumsal olarak da katkıları olması lazım. Belki biz görmeyiz ama bunun hayalini yaşamak ve adımını atmak da önemli bir şey. Abdurrahmanpaşa Eğitim Kurumlarını inşallah bu camia bir gün kuracak. Okul öncesinden üniversiteye kadar bunu yapmaya bu camianın gücü var. İnşallah bu hedeflere ulaşılır. İlgimizi, dikkatimizi, dayanışmamızı yaşatmamız lazım. Bu okul bize sadece diploma vermedi. Bize çok önemli değerler kazandırdı. Kişiliğimize, kimliğimize; Cumhuriyet’e ve bu ülkeye olan sadakatimizin kazanılmasında bu muhteşem yuvanın çok emeği var.  Ben arkadaşlarla buluşuyorum, herkesin çok farklı görüşü var, doğal. Ama bu memleketin, Abdurrahmanpaşa Liselilerin değişmeyen tek bir noktası var: Biz doğar doğmaz kulağımıza beka yazılmış onun için bu coğrafyadan su içen hiç kimseden vatan haini çıkmaz. Ey koca çınar! / Bütün özlemimizle Türkiye’nin dört tarafından koşarak sana geldik./
Eminim ki gelemeyenlerin de ruhları burada./ Hepimiz haykırıyoruz: Seni asla unutmayacağız.
İrfan meşalesi asla sönmeyecek./ İsmail Dönmez’lerden sonra bu şanlı meşalesini yükseltecek müdürler var, öğretmenler var, öğrenciler var. Allah yollarını açık etsin” dedi.

Y.A.D.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.